قیر

قیر اصلی ترین و گرانبها ترین ماده اولیه تشکیل دهنده عایق رطوبتی است و عمدتاً تمام تقلب های مرسوم از قیر شروع می شود.

اولین نکته ای که باید در رابطه با قیر مصرفی در تولید ایزوگام  بدانید این است که به طور کلی برای این کار سه نوع قیر وجود دارد:

  • قیر خالص ( 70/60 )
  • قیر اصلاح شده
  • قیر معدنی

قیر 70/60 چسبندگی بسیار خوبی به انواع سطوح دارد لکن این نوع قیر در هوای گرم ( معمولی ) بسیار شل و رونده است و در سرما نیز به شدت شکننده می باشد . بنابراین نمی توان آن را به طور مستقیم در تولید ایزوگام به کار برد .

پس باید خاصیت آن را اصلاح کرد تا در هوای گرم و معمولی رونده نباشد و پس از نصب روی سطحی مثل پشت بام به پا نچسبد و همچنین در سرمای زمستان نیز شکننده نباشد .

برای این کار می بایست قیر خالص 70/60 با موادی از جنس خودش ( قابل ترکیب با قیر ) به نسبت کاملا حساب شده ای ترکیب شود تا چنین قابلیتی به خود بگیرد . مانند مواد ترموپلاستیک ، پلی الفین یا کوپلیمرهای پلی الفین  و . . .

بنابر این  فیر اصلاح شده بهترین حالت برای تولید ایزوگام است .

اما جالب است بدانید که بسیاری از شرکت های تولید کننده ایزوگام، از قیر دمیده یا اکسیده ( اکسیده کردن مازوت )  برای تولید استفاده می کنند حتی  بسیاری از افراد سودجو از ماده ای به نام قیرهای اسیدی ( اسلچ ) استفاده می کنند که در واقع این ماده اصلا قیر نبوده بلکه حاصل ضایعات کارخانجات تصفیه روغن سوخته می باشد و بسیار خطرناک برای محیط زیست و انسانها است لکن علی رغم پیگیری و کنترلهای شدید توسط سازمان محیط زیست و موسسه استاندارد همچنان مورد توجه برخی تولید کنندگان می باشد آن هم فقط به دلیل ارزانی این ماده .

ایزوگام تولید شده با اسلچ بوی تندی دارد و برای کارگران خط تولید و نصابان محترم مشکلات تنفسی به همراه دارد  و به شدت سرطان زا است . چسبندگی به سطح ندارد و بسیار شکننده می باشد و دوام بسیار کمی دارد .

از دیگر شگردهای ارزان سازی ایزوگام استفاده از لاستیک های بازیافتی  ( لاستیک و تیوپ خودرو ) بصورت مخلوط با قیر دمیده و یا استفاده زیاد از پودر های معدنی سنگین در قیر دمیده می باشد که چون تاثیری در ظاهر ایزوگام ندارد در نهایت منجر به ارزان سازی محصول و سودجویی می گردد.

جالب است بدانید که بسیاری از عایق های رطوبتی در بازار ایزوگام از قیر اسیدی در فرایند تولید محصولات خود استفاده می کنند.

شاخص شناخت عایق رطوبتی تولید شده توسط قیر اسیدی:

  • شکنندگی در دمای محیط
  • بوی تند و نامطبوع

شرکت ایزوگام ملی مجهز به پالایشگاه تولید قیر خالص 70/60 می باشد که در سال 1397 پروانه بهره برداری تولید این ماده مهم را طی شماره  ……..     از اداره صنایع و معادن کسب کرده و در همان سال نیز پروانه استاندارد تولید قیر 70/60 را طی شماره …..      از اداره استاندارد استان اخذ نموده است . %100 خوراک فرایند تولید قیر شرکت ایزوگام ملی فقط از پالایشگاه های شرکت نفت ایران تامین می شود .  بنابراین قیر 70/60 تولید شده در این مجموعه که تحت استاندارد نیز می باشد پس از اصلاح خاصیت وارد چرخه تولید ایزوگام می شود و نسبت به نوع برند تولیدی فرمول آن تغییر می یابد .

Heading
Heading

درخواست مشاوره

مشتری گرامی!!

برای دریافت مشاوره جهت انتخاب و خرید محصولات لطفا فرم ذیل را تکمیل نمایید!

اسکرول به بالا